EMAIL


Co je to Touretteův syndrom ?

Touretteův (čti turetův) syndrom (dále jen TS) je vrozené neurologicko - psychiatrické onemocnění (tzn. postihující mozek). Negativně ovlivňuje především hybnost člověka a některé prvky chování.
Syndrom se nazývá po svém objeviteli, jímž byl v r. 1885 francouzský neurolog Georges Edouard Brutus Gilles de la Tourette (1857-1904).

Georges Edouard Brutus Gilles de la Tourette (1857-1904)


Příčina Touretteova syndromu

TS je způsoben vrozeným postižením hlubokých částí (jader) mozku, odborně zvaných bazální ganglia. Nervové buňky v bazálních gangliích si vyměňují informace mj. pomocí chemické látky, které se říká dopamin. Jedna z hlavních příčin TS spočívá v nadměrné činnosti dopaminového systému v bazálních gangliích.


Projevy Touretteova syndromu

Tiky (čti tyky***). Pro onemocnění jsou typické především nápadné pohybové tiky, nejčastěji mrkání, trhání hlavou a končetinami, různé grimasy apod. Tiky mohou být i zvukové např.: posmrkávání, chrochtání, kňourání, nutkavé pískání, vykřikování celých slov a vět, jejich opakování apod. Výkřiky i pohyby mohou mít nevhodný nebo neslušný obsah.
Tiky se vyskytují mnohokrát za den a zhoršují se při stresu. Typ, intenzita i tíže tiků se může v čase měnit. Většinou se u postiženého objevují oba druhy tiků (pohybové i zvukové). Tikům předcházejí nepříjemné pocity (např. pálení v očích před mrknutím, ztuhnutí šíje ustupující záškubem hlavy, pocit zaškrcení končetiny před protažením, ucpání nosu před frknutím apod.), jimiž je pacient k provedení tiku nucen. Po vykonání tiku nepříjemné pocity ustoupí a nastává dočasná úleva. Tiky jsou částečně potlačitelné vůlí, avšak za cenu značného duševního úsilí a vzrůstu vnitřního napětí.


*** Výraz „tik“ pochází z italštiny, kde „ticchio“ označuje koňské zlozvyky, jankovitost.
Z původního italského slova se do všech evropských jazyků včetně češtiny přenáší tvrdá výslovnost – tedy správně |tyk| a nikoli |ťik|.



Poruchy chování patří mezi časté příznaky TS. Projevují se např.: zvýšeným neklidem, nesoustředěností, neposedností, nutkavým jednáním a myšlenkami, puntičkářstvím, prováděním různých rituálů, výbušností, agresivitou, sebepoškozováním.

U pacientů s TS se často vyskytují školní problémy, úzkost,
někdy i deprese. Jsou mj. odrazem jejich problematického kontaktu s lidmi, kteří je nezřídka vyřazují ze své společnosti.


Jak častý je Touretteův syndrom a kdy se poprvé objevuje ?

  • TS postihuje všechny rasy světa a vyskytuje se ve všech kulturních prostředích. Muži bývají stiženi zhruba třikrát až čtyřikrát častěji než ženy.
  • TS trpí nejméně 50 lidí z 100 000.
    Mezi dětmi je ale počet postižených vyšší, až 1%.
  • Onemocnění nejčastěji začíná v dětství kolem 7. roku, nejpozději však do 21 let.


Průběh a závažnost Touretteova syndromu

TS je porucha celoživotní, avšak v průběhu života se může míra postižení různě měnit. Nebývá výjimkou, že potíže na čas vymizí a posléze se opět navrátí. Typické je jejich dočasné zhoršování a zmírňování.
Každý člověk trpící TS je postižen odlišnou měrou. Někteří pacienti mají pouze lehké příznaky (např. několik drobných tiků), jiní naopak těžké projevy (mnoho zatěžujících tiků, výrazné poruchy chování atd.).
První příznaky mohou být nenápadné, později následuje jejich plné rozvinutí. Přechodné zhoršení nastává na začátku puberty. V dospělosti obvykle tikové projevy zčásti ustupují a většinou dochází k zlepšení a stabilizování potíží. Asi u 20% pacientů v dospělosti příznaky zcela vymizí.
U těžších případů TS jsou k dispozici moderní léky.
Většina pacientů s TS je za odborné pomoci a vstřícného přístupu okolí schopna vést plnohodnotný život bez větších obtíží.


Dědičnost Touretteova syndromu

TS je z části dědičný. Na vzniku a tíži poruchy se značně podílejí i vlivy působící na vývoj plodu před narozením. TS ovlivňují též vnější podmínky. Klidný a zajištěný život mezi chápavými lidmi je pro postiženého blahodárný a jeho obtíže mohou i z velké míry odeznít. Naopak stresové prostředí s nedobrým rodinným zázemím působí velmi negativně.


Touretteův syndrom a vliv na inteligenci

TS nemá vliv na inteligenci a postihuje vysoce inteligentní osoby stejně tak jako lidi inteligentní méně.
Pacienti s TS často mívají nevšední tvořivé schopnosti. Bývají nadprůměrně aktivní, většina z nich má mnoho zájmů. Běžně se mezi nimi vyskytují vysoce inteligentní osoby, lékaři, vědci, umělci, hudebníci, herci, sportovci apod. TS zřejmě trpěl W. A. Mozart, E. Satie, Ch. Dickens, S. Johnson a další vynikající osobnosti.

Autor textu:
Ondřej Fiala
předseda Občanského sdružení ATOS


Odborná konzultace:
prof. MUDr. Evžen Růžička, DrSc.
Centrum extrapyramidových onemocnění
při Neurologické klinice 1.LF UK a VFN v Praze

Zdroj textu: leták "Základní informace o TS" KLIKNĚTE ZDE!

Přílohu lze stáhnout ve formátu PDF (pro její čtení potřebujete program Acrobat Reader) - klikněte na ikonu a otevřete příslušný soubor.